Jak przygotować się do rozmowy z lekarzem?
Diagnoza, jaką jest nowotwór, jest dla nas szokiem. Stres z nią związany sprawia, że często nie jesteśmy w stanie skupić się nad przekazywanymi nam przez lekarza, informacjami. Racjonalne myślenie zastępują emocje: strach, panika. W efekcie wychodząc z gabinetu wiemy tylko tyle, że mamy nowotwór. Jaki rodzaj leczenia będzie zastosowany, jak zostanie ono zaplanowane, czego możemy się po nim spodziewać?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, nawet jeśli padły z ust lekarza, prawdopodobnie nie zostały nam w pamięci. W takiej sytuacji, po ochłonięciu, zaczynamy szukać informacji „na własną rękę”. Tymczasem, nie zawsze są one adekwatne do specyfiki naszej choroby, przez co mogą wprowadzić nas w błąd.
Aby uniknąć takiej sytuacji, należy odpowiednio przygotować się do każdej wizyty w gabinecie lekarskim. Jak możemy to zrobić?
- Spisz sobie wcześniej pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi.
- Weź ze sobą notatnik, długopis i zapisuj najważniejsze informacje.
Jeśli wizyty w gabinecie lekarskim wiąże się dla Ciebie z paraliżującym stresem, bądź dopiero czekasz na poznanie diagnozy i nie jesteś pewny swojej reakcji, weź ze sobą na wizytę bliską osobę (kogoś z rodziny, przyjaciela). Będzie on w stanie w naszym imieniu przeprowadzić rzeczową rozmowę ze specjalistą.
O co warto zapytać?
- Pierwszym krokiem do aktywnego uczestnictwa w leczeniu jest otwarta rozmowa z lekarzem. Nie wstydź się pytać go o wszystko co Ciebie interesuje i niepokoi. Jeśli czegoś nie zrozumielisz, poproś, aby wytłumaczył to jeszcze raz. Pamiętaj, chodzi o Twoje zdrowie!
- Postaraj się poznać specyfikę choroby. Poczytaj o niej. Będąc przygotowanymi do rozmowy, wyjdziesz z gabinetu z możliwie największą wiedzą na temat nowotworu i świadomością tego, jak najlepiej możesz uczestniczyć w procesie leczenia.
O co zapytać lekarza? Oto przykładowe pytania:
- Czym charakteryzuje się mój nowotwór i w jakim jest stadium zaawansowania?
- Jakie badania zostały mi już wykonane, a jakie mnie jeszcze czekają?
- Czy zostały mi zrobione badania molekularne, które pokażą jaki jest rodzaj mojego nowotworu? Jeśli nie, kiedy i w jaki sposób zostaną zrobione?
- Czy badania molekularne są bolesne? W jaki sposób się je wykonuje? Jak długo będę czekał na wyniki?
- Czy przy moim typie nowotworu możliwa jest terapia celowana, tzn. taka, która zwalcza jedynie komórki zmienione nowotworowo, oszczędzając przy tym zdrowe?
- Jeśli tak, to proszę mi powiedzieć, jak wygląda leczenie z zastosowaniem terapii celowanej?
- Jakie są korzyści z zastosowania terapii celowanej?
- Czy po terapii celowanej przy mojej chorobie możliwe jest jej wznowienie?
- Jak powinienem zmienić swój styl życia, żeby najmocniej wspomóc przygotowaną dla mnie terapię celowaną?
- Z jakimi zmianami fizycznymi lub psychicznymi muszę się liczyć w trakcie trwania leczenia?
- Na jakie zmiany w naszym życiu powinienem przygotować moją rodzinę, najbliższych?