Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu).
Ten typ nowotworu jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie.
W Polsce rocznie stwierdza się ponad 16 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi, i jest on najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u Polek.
Każda kobieta ma 12% ryzyko, że zachoruje na raka piersi. Oznacza to, że jedna na 8 kobiet w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór.
Leczenie raka piersi jest skuteczne; niestety, w Polsce jest on diagnozowany bardzo późno, co ma wpływ na wysoką umieralność z powodu tego nowotworu. Nowotwór piersi może pojawić się także u mężczyzn, jednak u nich występuje zdecydowanie rzadziej (ok. 300 zachorowań rocznie).
Rak piersi najczęściej rozpoznawany jest jako twardy guzek, mogą wystąpić takie objawy jak zmiana wielkości, kształtu czy symetrii piersi, zaczerwienienie skóry piersi, wciągnięcie brodawki lub sączenie się z niej krwistej wydzieliny, a także powiększenie pachowych nadobojczykowych węzłów chłonnych.
CZYNNIKI RYZYKA
- wiek – nowotwory złośliwe piersi występują najczęściej po 50. roku życia,
- wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późna menopauza,
- brak ciąż lub ciąża w późnym wieku,
- otyłość,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej przed 25. rokiem życia
- predyspozycje genetyczne.
GENY
W najnowszych rekomendacjach National Comprehensive Cancer Network, amerykańskiej sieci towarzystw onkologicznych, wymienia się 14 genów o szczególnie silnym związku ze zwiększonym ryzykiem raka piersi: ATM, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDH1, CHEK2, NBN, NF1, PALB2, PTEN, RAD51C, RAD51D, STK11, TP53
Jeśli kobieta urodzi się z uszkodzonym genem, jej ryzyko zachorowania może wzrosnąć nawet do 87%. Nosicielstwo wadliwego genu nigdy nie oznacza pewności zachorowania, ale jest wystarczająco silną przesłanką, żeby zdecydować się na podjęcie odpowiednich kroków związanych z właściwą profilaktyką nowotworu. Taka profilaktyka oznacza przeprowadzanie innych badań, np. rokrocznego rezonansu magnetycznego piersi od 25 r. ż. Jeśli w Twojej rodzinie występowały zachorowania na raka piersi i jajnika, porozmawiaj z lekarzem o zasadności wykonania badań genetycznych. Wiedzieć oznacza móc wcześniej zareagować.