Rak jajnika wywodzi się z komórek nabłonkowych jajnika i uznawany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. W ostatnich latach obserwuje się tendencję wzrostową zachorowalności na ten nowotwór, wykrywany jest już w zaawansowanym stadium, dlatego cechuje się wysoką umieralnością. Rocznie diagnozowany jest u ponad 3 tys. kobiet.
Ten rodzaj nowotworu rozwija się nie powodując żadnych specyficznych objawów – w przebiegu choroby mogą pojawić się wzdęcia, zaparcia, niestrawność, biegunki, zmęczenie czy brak apetytu.
CZYNNIKI RYZYKA
- Częstość występowania raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem. Maksymalna liczba zachorowań przypada na 6-7. dekadę życia, u niektórych kobiet jednak dochodzi do zachorowania w młodym wieku.
- zespoły dziedzicznego raka jajnika i piersi oraz dziedzicznego raka jajnika,
- nosicielstwo mutacji genów BRCA 1 i BRCA 2 (do 13% wszystkich chorych na raka jajnika,
- zespół Lyncha (choroba genetyczna, która charakteryzuje się zwiększoną skłonnością do zachorowania na różne nowotwory),
- bezdzietność, nieskuteczne stymulacje owulacji,
- ryzyko zachorowania zmniejsza stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wycięcie macicy, karmienie piersią i zamknięcie jajowodów.
GENY
Z rakiem jajnika silnie są związane mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 – ryzyko zachorowania w przypadku posiadania tych mutacji wynosi odpowiednio 40% i 27%.