Leczenie celowane w czerniaku
Postęp w leczeniu zaawansowanego czerniaka możliwy był dzięki odkryciu mutacji genu BRAF, powodującej nieprawidłową funkcję jednego z białek odpowiedzialnych za wzrost i podział komórki. Zaburzenie to skutkuje niekontrolowanym podziałem komórek, prowadząc do szybkiego wzrostu nowotworu. Zidentyfikowanie mutacji i jej produktu pozwoliło na opracowanie leku hamującego aktywność nieprawidłowego białka, co uniemożliwia dalszy rozwój i prowadzi do obumarcia komórek nowotworowych. Przeprowadzone badania wskazują, iż mutacja, o której mowa występuje u około połowy chorych z potwierdzoną diagnozą czerniaka, a terapia celowana prowadzi do zahamowania wzrostu guza u około 90% z nich.
W terapii pacjentów z czerniakiem, w którym stwierdzono obecność mutacji aktywującej V600E genu BRAF, lekami z wyboru są inhibitory BRAF.
Leczenie celowane w raku żołądka
W leczeniu podścieliskowego raka żołądka (GIST), zarówno w postaciach z mutacją aktywującą protoonkogenów KIT lub PD-GFRA w komórkach guza, jak i w przypadku braku tych mutacji, standardem terapeutycznym jest stosowanie inhibitora kinazy tyrozynowej.
Leczenie personalizowane w raku płuc
Rozwój metod leczenia personalizowanego, ukierunkowanego na zahamowanie „wiodącej” molekularnej ścieżki w rozwoju niedrobnokomórowego raka płuc, stał się możliwy dzięki odkryciu obecności mutacji aktywujących w dwóch genach kodujących kinazy tyrozynowe: EGFR oraz gen ALK.
Terapia celowana w przypadku raka płuca ma zastosowanie głównie przy leczeniu chorych z nowotworem typu niedrobnokomórkowego, w którym w 10-15% przypadków występują mutacje aktywujące EGFR.
Leczenie celowane w raku piersi
Wprowadzenie zaawansowanych metod diagnostyki molekularnej umożliwiło zidentyfikowanie zmian genetycznych w różnych genach, z różnych ścieżek sygnałowych, co umożliwiło stworzenie klasyfikacji molekularnej raka piersi. Leczenie personalizowane raka sutka oparte jest na ocenie markerów immunohistochemicznych: receptorów estrogenoych, progesteronowych oraz amplifikacji HER2. Amplifikacja HER2, która jest obserwowana u około 20% pacjentek z rakiem piersi, sugeruje, że chore będą reagowały na leki celowane na blokowanie nadekspresji HER2.
Leczenie celowane w raku jajnika
Jednym z nowych kierunków leczenia jest zastosowanie terapii celowanej w leczeniu raka jajnika. W leczeniu celowanych tego typu nowotworu wyróżnia się przeciwciała monoklonalne, blokujące zewnątrzkomórkowe receptory lub ich ligandy, oraz inhibitory kinazy tyrozynowej, działające w obrębie wewnątrzkomórkowej domeny receptora.
Dotychczas przeprowadzono niewiele badań klinicznych z zastosowaniem leczenia celowanego w raku jajnika, jednak badane leki wykazują pewną aktywność u chorych na ten nowotwór – częściej obserwuje się przedłużone okresy stabilizacji choroby niż odpowiedzi na leczenie.
Badania wczesnej fazy u chorych na raka jajnika wykazały, że zasadne jest zastosowanie kombinacji chemioterapii z preparatami terapii celowanej.