Badanie histopatologiczne – badanie pod mikroskopem zmienionej chorobowo tkanki, pobranej wcześniej od pacjenta. Jego celem jest rozpoznanie choroby i jej ocena.
Chemioterapia – metoda leczenia, do której wykorzystuje się syntetyczne związki chemiczne działające toksycznie na komórki nowotworowe.
Chromosomy – forma organizacji materiału genetycznego w komórce. U ludzi występują 23 pary chromosomów (46 sztuk) – 22 pary odpowiadają za dziedziczenie cech nie związanych z płcią i są ponumerowane według wielkości i 1 para jest chromosomami płciowymi (różna u kobiet i mężczyzn).
Enzymy – jest to grupa białek i płynów ustrojowych, które w organizmie przyśpieszają reakcje przemiany materii.
Gen (z greckiego ród, pochodzenie) – podstawowa jednostka dziedziczności (odcinek DNA) kodujący syntezę specyficznego białka RNA.
Genom – całość materiału genetycznego komórki lub organizmu.
Genomika – nauka zajmująca się analizą struktury i funkcji genomu.
Gospodarka hormonalna – określa pracę i rolę hormonów, czyli substancji chemicznych wytwarzanych w organizmie przez określone narządy w celu regulacji jego funkcjonowania.
Immunohistochemia – metoda w badaniu histopatologicznym stosowana do wykrywania określonych substancji (np. białka nowotworowego) w pobranym fragmencie tkanki od pacjenta. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się przeciwciała skierowane przeciwko poszukiwanej substancji a następnie stosuje się np. metodę barwienia, dzięki której będzie ona widoczna pod mikroskopem (np. diagnostyka HER-2).
Informacja genetyczna – zapisana jest w kwasach nukleinowych (DNA i RNA) za pomocą kodu genetycznego. Stanowi sumę informacji dotyczących wszystkich genów organizmu.
Kwas deoksyrybonukleinowy, DNA – jest przekaźnikiem kodu genetycznego i cech dziedzicznych człowieka. Kieruje podziałem komórkowym. Zbudowany jest z nukleotydów a składnikiem cukrowym, odpowiedzialnym za jego konstrukcję jest deoksyryboza.
Kwasy nukleinowe – występują w każdej komórce żywych organizmów. Dzielą się na kwasy DNA i RNA. Kierują powstawaniem białek i podziałami komórkowymi, są przekaźnikami kodu genetycznego.
Kwas rybonukleinowy, RNA – kwas nukleinowy zbudowany z nukleotydów, w którym składnikiem cukrowym jest ryboza. Występuje w każdej żywej komórce.
Mechanizmy molekularne – mechanizmy kierujące pracą i działaniem komórek w organizmie co ma wpływ na zachowanie równowagi wszystkich procesów biologicznych w nich zachodzących (przy wpływie zmian genetycznych).
Mutacja – każda zmiana materiału genetycznego względem stanu naturalnego (może zapoczątkować rozwój choroby).
Onkogeny – geny bezpośrednio wywołujące proces nowotworowy. Powstają na skutek mutacji protoonkogenów.
PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) – metoda powielania łańcuchów DNA w warunkach laboratoryjnych. – np. do celów wykrycia mutacji genetycznych w komórkach nowotworowych.
Protoonkogeny – geny, obecne w prawidłowej komórce, potencjalnie zdolne do zapoczątkowania procesu nowotworowego.
Proces kancerogenny – inaczej proces rakotwórczy, czyli wszystkie zmiany zachodzące w komórkach organizmu, prowadzące do powstania nowotworu.
Radioterapia – metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego. Jej zadaniem w terapii nowotworowej jest zniszczenie guza lub zmniejszenie bólu spowodowanym przez niego.
Terapia biologiczna – metoda leczenia wykorzystująca leki produkowane metodami biotechnologicznymi (np. z grupy przeciwciał monoklonalnych).
Terapia celowana – skierowana jest bezpośrednio w zmienione nowotworowo komórki i polega na hamowaniu różnych procesów biologicznych warunkujących powstawanie nowotworu. Jej zadaniem jest eliminacja komórek nowotworowych przy wzięciu pod uwagę zmian metabolicznych i genetycznych, które w nich zaszły.
Wziernikowanie – inaczej endoskopia. Jest to badanie narządów wewnętrznych, przy pomocy wprowadzenia do ciała wziernika z układem optycznym i światłem.